Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Zabawy edukacyjne dla najmłodszych dzieci pomagające zrozumieć początki programowania.

Zabawy edukacyjne dla najmłodszych dzieci pomagające zrozumieć początki programowania.

Coraz częściej rodzice decydują się, aby dodatkowym zajęciem dla ich pociech, nie były standardowe lekcje gry na instrumentach czy aktywności sportowe. Wchodzimy w świat, gdzie podstawą funkcjonowania rynku, prawa, instytucji itp., jest tak naprawdę szeroko rozumiane IT. Powszechna komputeryzacja i potrzeba pisania nowych, niezbędnych aplikacji już praktycznie do obsługi każdej dziedziny życia, wyznacza nowy kurs rozwoju kolejnych pokoleń. Rodzice zdają sobie z tego sprawę, dlatego Ci najbardziej nowocześni stawiają na programowanie. Nauka od podstaw jest przeznaczona już nawet dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale rodzice mogą zacząć wprowadzać dziecko w świat algorytmów i logiki, już nawet 2-3 latka. Mowa tu o naprawdę ciekawych, edukacyjnych pomysłach, które na pierwszy rzut oka są zwykłą zabawą, a tak naprawdę wprowadzają dziecko w świat podstaw matematyki, a tym samym początki programowania.

Proste, kolorowe, edukacyjne.

W swojej książce „Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier?” Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, Krystyna Dobosz wskazują ciekawe pomysły na zabawy wspomagające umiejętności kształtowania klasyfikacji. Całość opiera się na zestawie kolorowych guziczków. Mając duże pudełko guzików w różnych kolorach, różnych wielkościach i z różnymi ilościami dziurek, możemy wprowadzić dziecko w świat zbiorów, podzbiorów części wspólnych, poprzez proste układanki i zadania.

Początki programowania już dla przedszkolaka.

Zadaniem dziecka jest dzielenie posiadanych guziczków, według kolorów czy ilości posiadanych dziurek. Gdy je wykona, głośno określamy werbalnie na zasadzie: „Stworzyłeś zbiór czerwonych guziczków” itp. Zagadnienia podobne do tych, z którymi spotykamy się na zajęciach w przedszkolach. Po prostu tylko niektóre z placówek określają że są to początki programowania, ale raczej pozostaje to w sferze nazewnictwa podstaw matematyki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *