Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Smartfon dla przedszkolaka.

Smartfon dla przedszkolaka.

Smartfon dla przedszkolaka.

Rozwój rozwojem, potrzeby potrzebami, pokolenie cyfrowych tubylców to fakt. Ale czy rzeczywiście dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują telefonu? A najlepiej w ogóle smartfona z mnóstwem zbędnych treści i bodźców? Pewnie wielu z Was powie teraz, że oczywiste jest, iż dziecko w tym wieku nie potrzebuje jeszcze takiego urządzenia. I macie rację, ale wielu rodziców jest innego zdania. Dlaczego?

Potrzeba cyfrowego rozwoju.

Częstym argumentem rodziców, którzy decydują się na zakup smartfona dziecku poniżej 7 roku życia, jest źle interpretowana moda (a także rzeczywista potrzeba, ale późniejsza) pomocy w cyfrowym rozwoju malucha. Jasne, warsztaty programowania dla dzieci w Poznaniu czy innych miastach to coś, co ma niesamowity wkład w rozwój młodego umysłu, jednak rodzice muszą zdać sobie sprawę z tego, że tego typu zajęcia nie są wcale powiązane z korzystaniem z tabletu czy komputera. Zajęcia takie uczą myślenia analitycznego, kreatywnego oraz komunikacji, a nie obsługi urządzeń, ale to temat na osobny artykuł.

Telefon to nie zabawka.

Dlaczego więc dzieci w wieku przedszkolnym dostają smartfony? Z potrzeby stałego kontaktu z rodzicami? Przecież dziecko w tym wieku jest zawsze pod opieką osoby dorosłej. Może w takim razie dla rozwoju? Ale jakiego? Wbrew pozorom badania wskazują na to, że dzieci w wieku przedszkolnym wcale nie potrzebują interaktywnych, cyfrowych rozrywek. Na tym etapie, dziecko z fascynacją poznaje świat realny, który ma w zasięgu ręki o każdej porze dnia i nocy. Dla niego interakcja z roślinami czy zwierzętami jest tak samo, jak nie bardziej fascynująca.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci z programowania.

Warsztaty programowania dla dzieci w Poznaniu w najmłodszej grupie cieszą się powodzeniem, pomimo tego, że kontakt z tabletem czy komputerem jest na nich wyjątkowo rzadki. Dzieci nabywają umiejętności kodowania poprzez pracę w grupie i zabaw, odcięte od cyfrowego szaleństwa. Ba! Okazuje się, że maluchy, które często spędzając s przed ekranami w ramach rozrywki, wykazują problemy natury społecznej, izolują się od rówieśników, a tym samym rodzice pozwalający spędzać im w ten sposób czas, narażają dziecko na spowolniony lub mało zróżnicowany rozwój.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *